Egy hét a fenntarthatóság jegyében

A 2023-as Fenntarthatósági Témahét ideje április 24-28. Kiemelt témái a biodiverzitás, a fenntartható értékek, az energia és a hulladék volt. A Témahét célja a környezetvédelem népszerűsítése mellett annak a szemléletmódnak az iskolai keretek között történő erősítése és terjesztése, amely nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy fenntartható környezetben töltsük napjainkat.

Iskolánk számos program keretében kapcsolódtak a programhoz:

A ZöldOkos Kupa többfordulós fenntarthatósági tudáspróba 7-8.évfolyamos diákok számára. A Kupán a tanulók 3 fős csapattal vehettek részt. Kiemelt téma volt a biodiverzitás, fenntartható értékek, energia. Három csapat vett részt iskolánkból a versenyen, a 3 fordulós online előfordulóról, 2 csapatunk kiemelkedő teljesítménnyel jutott a megyei elődöntőbe.

PontVelem Okos Program keretén belül használt elemet gyűjtöttünk. Országos szemléletformáló program, melyben a diákokat játékos formában ösztönöztük a szelektív hulladékgyűjtésre és a fenntartható életmódra. Iskolánk több mint 200 kg használt elem gyűjtésével járult hozzá a hulladékok szakszerű és valós újra hasznosításához.

Kupakgyűjtésben is részt vettek tanulóink, mely több szempontból is fontos kezdeményezés. Környezetszennyezés csökkentése mellett, erősíti a közösségi összetartozás érzését, és segíti a rászoruló gyerekeket. Négy zsák kupakot gyűjtöttek tanulóink a Témahét során.

Rejtőzködő lepkék játékunkban az iskola tanulóit lepkevadászatra hívtuk, hiszen a fenntarthatóság nehezen képzelhető el egy kopár, kihalt környezetben. Ahhoz, hogy az állatok jól érezzék magukat az emberek között alkalmazkodniuk kellett az emberi környezethez. Megváltozott a lakhelyük, táplálékuk, sőt néhány esetben a színük is, hogy rejtve maradjanak a ragadozók elől. Az osztályok rejtőszínnel látták el lepkéiket, majd indult az egész iskolára kiterjedő lepkevadászat.

Szabadulószoba keretében a diákok figyelmét a víz fontosságára, annak környezetben való szerepére hívtuk fel a figyelmet online játékos formában. Virtuális víztározókhoz repültek el a tanulók, oldottak meg feladatokat, és minden osztály sikeresen megmentette a Földet.

Kiemelt programjaink mellett, az osztályok még egyéb programban, feladatban is részt vettek a hét folyamán. Nagyon sok plakát, makett készült a témában, elkészült a rovarhotel is, illetve számtalan gyerekjáték a háztartásokban felhalmozódott hulladékokból. Előadáson vettek részt a tanulók a textilhasznosítás témájában, egy foltvarró szemszögéből, „Mennyit ér a farmered” címmel. Beszélgettek, új ismeretet szereztek a tanulók a fenntarthatósághoz kapcsolódó témákban, sokat játszottak, alkottak.

A hét zárásaként az elkészült munkákból kiállítást szerveztünk, melyet az iskola folyosóin tekinthetnek meg az érdeklődők.

Majoros Judit

[ngg src=”galleries” display=”basic_slideshow”]